Tuning mechaniczny to najbardziej rozbudowana i najbardziej złożona forma dokonywania przeróbek. Według ekspertów na właściwe przeprowadzenie takiego tuningu nie ma jednej recepty, bowiem różnice w konstrukcjach poszczególnych modeli samochodów są tak spore, że do każdej takiej "operacji" trzeba podchodzić indywidualnie.
Zadaniem tuningu mechanicznego jak zostało już wyjaśnione wcześniej jest poprawa własności trakcyjnych samochodu i zwiększenia mocy. Zmian dokonuje się najczęściej w obrębie układu napędowego, silnika, zawieszenia, konstrukcji podwozia, układzie paliwowym, układzie kierowniczym, hamulcowym czy dolotowym. Ingerencja w te elementy wymaga opanowania fachowej wiedzy, bez której wszystkie próby przeprowadzenia tuningu mogą skończyć się w najlepszym przypadku awarią tylko jednego podzespołu, a w najgorszym mogą bezpośrednio zagrażać naszemu bezpieczeństwu i bezpieczeństwu innych użytkowników na drodze. Wiele osób chcąc uniknąć niepotrzebnych kosztów decyduje się na dokonanie mechanicznych przeróbek w wyspecjalizowanych serwisach.
Zdaniem inż. Andrzeja Goduli, właściciela profesjonalnej firmy tunigowej Godula Moto Sport z Krakowa najczęściej modyfikowanymi podzespołami mechanicznymi w samochodach, zmierzającymi do poprawy osiągów pojazdu są:
- układ dolotowy - (tzw. gaźnik, układ wtryskowy, kolektory ssące) „w bardzo dużym uproszczeniu im mniejsze przekroje i większe długości kanałów tym lepiej silnik pracuje na niskich obrotach ale gorzej na dużych i odwrotnie. W silnikach sportowych wysokoobrotowych nawet niewielkie zmiany potrafią dać bardzo duże efekty. Precyzyjne dostrojenie układu ssącego możliwe jest tylko w wąskim zakresie obrotów, dlatego też w wielu nowoczesnych konstrukcjach stosowane są kolektory o zmiennych parametrach (długość, pojemność)”.
- głowica – „jest to element którego wpływ na parametry silnika nie sposób przecenić a przeróbki należą do najtrudniejszych. Podczas tuningu największe problemy wiążą się z ograniczeniami materiałowymi ograniczającymi zmiany kształtu i wielkości stosowanych zaworów. I tu podobnie jak przy układzie dolotowym małe rozmiary zaworów pozwalają na dobrą prace na niskich obrotach duże na wysokich”.
- wałek rozrządu – „80% zwracających się do naszej firmy klientów chce aby pierwszą czynnością przy rasowaniu była zmiana wałka rozrządu na tzw. szybki. Kilkanaście lat pracy nauczyły mnie bardzo sceptycznego podejścia do tego typu modyfikacji z dwóch powodów – tłumaczy inż. Godula. Po pierwsze obliczenie i wykonanie dobrego wałka rozrządu tzn. takiego który nie niszczy zaworów, dźwigienek i sam się nie zużywa po paru tysiącach kilometrów jest bardzo trudne. Ceny tych profesjonalnych wyrobów wahają się od 1000 do 4000 PLN i oprócz wałka należy na ogół wymienić równocześnie zawory, sprężyny zaworowe miski itp. Wałki wykonane w warunkach domowych charakteryzują się niską ceną i taką samą jakością. Po drugie wałki sportowe na ogół tak wyraźnie zwiększają obroty mocy maksymalnej, że oby można było wykorzystać tak wyrasowany silnik konieczne są zmiany przełożeń (mechanizm różnicowy, skrzynia biegów). Zmiany wałków rozrządu należy stosować tylko wtedy gdy już wyczerpaliśmy wszystkie inne sposoby, np. precyzyjnego dostrojenia wałka seryjnego co daje nadspodziewanie duże efekty” – konkluduje właściciel serwisu Godula Moto Sport.
- układ wydechowy – „obecnie coraz więcej uwagi poświęca się temu dawniej nie docenianemu elementowi. Oczywiście nie chodzi o zastosowanie ładnych chromowanych końcówek czy też wypróżnienie ostatniego tłumika - powodującego zdecydowaną poprawę efektów dźwiękowych co dla niektórych kierowców bywa równie ważne jak przyrost mocy. Zasady są względnie proste im bliżej głowicy tym większy wpływ elementu na parametry silnika. Dlatego też najważniejszym elementem tego układu jest kolektor wydechowy jego kształt, średnica i długość. W zasadzie jest to wszystko proste i łatwe do obliczenia - gorzej z wykonaniem. Istnieją nawet odpowiednie programy komputerowe pozwalające na przewidywanie wyników dokonanych przeróbek. Mają one tylko jedną wadę - nie zawsze się sprawdzają.
Ostatnio edytowano Wt, 24 sie 2010; 07:38:01 przez DRIVERRS, łącznie edytowano 1 raz
|